Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długa niezdolność do pracy może zablokować późniejszy urlop

20 czerwca 2024 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

W orzecznictwie są argumenty zarówno za, jak i przeciw temu, że przed urlopem wypoczynkowym po długotrwałej chorobie konieczne są badania kontrolne. Ostatecznie to pracodawca musi o tym zdecydować.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie pracy, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Obowiązek wysłania pracownika na badania powstaje, gdy był niezdolny do pracy spowodowanej chorobą nieprzerwanie co najmniej 31 dni. Do tej puli wlicza się wszystkie okresy niezdolności do pracy (zwolnienia lekarskie), pomiędzy którymi nie było przerwy, bez względu na to, jaka była ich przyczyna.

Przepisy dotyczące poddania pracownika kontrolnym badaniom lekarskim nie przewidują natomiast sumowania okresów chorobowej niezdolności do pracy przypadających po przerwach, w których pracownik np. wykonywał pracę (choćby przez jeden dzień). Każda taka przerwa w chorobie powoduje, że upływ 31 dni do wykonania badań kontrolnych liczy się od początku.

Obowiązkiem pracownika jest – zgodnie z art. 211 pkt 5 k.p. – poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosowanie się do wskazań lekarskich. Z kolei w myśl art. 229 § 4 k.p. pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Na gruncie tych obowiązków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12903

Wydanie: 12903

Spis treści
Zamów abonament